Kde je euro?

Hlavolam týdne Matematické hlavolamy

Do hotelu přišli tři muži. V recepci zaplatili za  pokoj 30 euro. Každý z nich zaplatil tedy 10… dohromady 30 euro.

Když odešli, vzponměl si recepční, že včera skončila hlavní sezóna a že měli hosté zaplatit jen 25 euro. Dal tedy poslíčkovi 5 euro, ať je hostům vrátí.
Poslíček tedy donesl do pokoje hostům pět euro… Jelikož 5 se nedá snadno rozdělit mezi tři muže, dohodli se, že si každý nechá jedno euro a zbylá dvě dají poslíčkovi jako dýško.

Každý tedy zaplatil 9 euro (deset původně, jedno dostal zpět). 3×9=27. Dvě eura si ponechal poslíček. 27+2=29. Kam zmizelo jedno euro?

 

ŘEŠENÍ

Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.

ZAČÁTEK
Je třeba si uvědomit, co se přičítá a co odečítá a také od čeho se odečítá…

Hosté zaplatili 27 euro – každý 9€. 3×9=27. Z TÉTO částky obdržel  hotel 25€ za pokoj a 2€ dali poslíčkovi. Původní suma 30 euro nehaje ve výpočtu už žádnou roli.  Je to stejné jako ve známém triku s jedenácti prsty. Kdyžsi toto domyslíte, máte vyhráno.

KONEC

 

 

Sdílejte
  • 2
    Shares

Hodnocení obtížnosti

Logika
Matematické znalosti
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.