Průměrný plat

Hlavolam týdne Logické úlohy

V jedné velké firmě se sešla skupina manažerů v jedné místnosti. Měli za úkol zjistit, jaký mají průměrný plat. Nicméně žádný manažer nechtěl, aby se kdokoli dozvěděl, jaký má on sám ve skutečnosti plat. Bohužel sebou neměli ani tužku ani žádný papír, mobil nebo jakékoli jiné nástroje. Ke zjištění průměrného platu, tedy mohli používat jen svou hlavu. Přesto se jim nakonec tento průměrný plat podařilo spočítat, aniž by kdokoli znal platy ostatních. Jak se jim to podařilo?

 

ŘEŠENÍ

Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.

ZAČÁTEK
Řešení 1:
Každý si vymyslí tolik libovolných čísel, kolik je managerů a to taky, aby průměr čísel odpovídal  jeho platu.
Pak každý řekne každému jednomu kolegovi  jedno z těchto čísel a jedno si ponechá pro sebe.
Ke všem managerům se tedy dostalo právě tolik cifer, kolik je managerů.  Každý z těchto čísel vypočítá průměr a ten oznámí.
tyto výsledky se opět zprůměrují a výsledek je celkový průměr všech platů.
Řešení 2:
První z managerů si vymyslí libovolné číslo a to přičte ke své mzdě. Výsledek sdělí dalšímu kolegovi (ale jen jemu) a ten k cifře opět přičte svou mzdu a výsledek sdělí dalšímu účastníkovi. Tak se pokračuje, až cifra dojde k poslednímu. Poslední ji sdělí tomu, kdo začínal, který jediný zná náhodně vymyšlené číslo.  To od celkové sumy opět odečte. Výsledek je tedy součet všech platů, aniž by kdo znal konkrétní sumu někoho dalšího. A teď už jen stačí tento výsledek zprůměrovat…

KONEC

 

 

Sdílejte
  • 13
    Shares

Hodnocení obtížnosti

Logika
Fantazie
Matematické znalosti
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
3.3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.