Vlaky

Pravděpodobnost

Pan Novák je už delší dobu v důchodu, a protože nemá co dělat, začal jezdit na výlety do sousedních vesnic. Každý den se vypraví na nádraží Šlapanov ve zcela náhodný čas a nasedne vždy do prvního vlaku, který přijede. Na tomto nádraží jezdí vlaky do obce Kamenná na jednu stranu a do obce Mírovka na druhou stranu. Oba vlaky jezdí v půlhodinových intervalech.

Pan Novák tak cestoval celý rok a o každém výletu si napsal poznámku do deníčku. Na konci roku se rozhodl spočítat, kolikrát kde byl. Jaké bylo ale jeho překvapení, když zjistil, že byl v obci Kamenná bezmála dvakrát více než v obci Mírovka. Chodil přece na nádraží ve zcela náhodné časy a oba vlaky jezdí ve svém směru co 30 minut. Jak je tedy možné, že nebyl v obou obcích alespoň přibližně stejně? Jak to, že byl v Kamenné dvakrát více?

 

ŘEŠENÍ
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.
ZAČÁTEK
Vlaky sice jezdí v půlhodinových intervalech, ale vlak do Kamenné jezdí vždy deset minut před vlakem do Mírovky. To znamená, že okno čekání na vlak do Kamenné je 20 minut a okno čekání na vlak do Mírovky je pouze 10 minut.
Pan Novák měl tedy šanci 2:3, že pojede do Kamenné a pouze 1:3, že pojede do Mírovky. Proto byl náš důchodce v Kamenné 2x více.
KONEC

 

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately / 5. Celkem hodnotilo

Hlavolam zatím nikdo nehodnotil.

Sdílejte
  • 1
    Share

Hodnocení obtížnosti

Logika
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
3.5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.