Perplexus

Mechanické hlavolamy Perplexus

Perplexus je hlavolam, ve kterém se hráči provést malou ocelovou kuličku přes obtížné překážky uvnitř průhledné plastové koule. Na trase je označených 100 kontrolních pozic. Celý labyrint je rozdělen do tří částí. V případě, že vám kulička z trasy vypadne, nemusíte začínat zcela od začátku, ale naskočíte rovnou do dané třetiny trasy. Při zdolávání překážek máte k dispozici pouze fyzikální zákony a vlastní šikovnosti. Pomocí naklánění, otáčení a přetáčení průhledné koule se snažíte provést kuličku všemi pastmi až na konec. Perplexus je hlavolam na procvičení jemné motoriky a na vlastní kůži si ověříte některé fyzikální zákonitosti.

Původní nákres Perplexus - 1979
Nákres hlavolamu Perplexus z roku 1979 od tvůrce MICHAELA MCGINNISE

Koncept PERPLEXUS byl vytvořen učitelem 3-D designu Michaelem McGinnis koncem roku 1970 jako projekt k výtvarné výchově. Michael se rozhodl svůj koncept upravit do podoby hračky. Teprve po více než dvaceti letech potkal Michele investory ze skupiny KID Group, která se zaměřuje právě na průmysl hraček. Původní návrh byl upraven pro průmyslovou výrobu a začal se prodávat jako SUPERPLEXUS firmou HASBRO. Výroberk obsahoval zvukové efekty a časovač. Neprodával se ovšem příliš dobře a proto byl koncept z výroby stažen.

V roce 2008 se skupina nadšenců dohodla o koupi licence od KID Group, založila společnost LLC, přetvořila SUPERPLEXUS do současné podoby a začala ji produkovat jako PERPLEXUS v současné podobě. Koncem roku 2013 byly na trhu čtyři verce tohoto prostorového hlavolamu – PERPLEXUS ORIGINAL, ROOKIE, TWIST A EPIC.

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately / 5. Celkem hodnotilo

Sdílejte
  • 1
    Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.