Falešné mince

Hlavolamy na měření

Mějme 8 sáčků, v každém je 48 mincí. 5 sáčků obsahuje pouze pravé mince (vážící 10 gramů), ostatní obsahují pouze falešné mince (vážící 9 gramů). Falešné mince jsou o 1 gram lehčí než pravé mince. Samozřejmě sáčky se na první pohled nedají odlišit.
Na přesných vahách zjistěte pouze jedním vážením a použitím minimálního počtu mincí, ve kterých sáčcích jsou falešné mince.

 

ŘEŠENÍ
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem.
Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.
ZAČÁTEK
Postupně vyberu z sáčků 0 (z prvního sáčky nevyberete žádnou minci), 1 (z druhého sáčku 1 minci atd.)., 2, 4, 7, 13, 24, 44 mincí (z posledního osmého sáčku). Každá trojice je unikátní a tak lze identifikovat falešné mince a sáčky (spolu se tedy použito 95 mincí).
KONEC

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately / 5. Celkem hodnotilo

Sdílejte
  • 1
    Share

Hodnocení obtížnosti

Logika
Kombinační schopnostio
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
3

1 thought on “Falešné mince

  1. Pokud dobře koukám, tak na váhu lze dát 54 mincí a zjistím to samé. U úlohy je tak zveřejněno nesprávné řešení (otázka zní použitím minimálního počtu mincí).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.