Gumoví medvídci

Hlavolamy na měření

Předpokládejme, že gumové medvídci Jsou 10 gramů lehké, zatímco jejich nepovedené imitace váží pouze 9 gramů. V 7 kartonech jsou 4 kartony s pravými medvídky. Na přesný vahách zjistěte pouze jedním vážením a použitím minimálními počtu medvídků, ve kterém kartonech jsou falešní medvídci.

 

ŘEŠENÍ
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem.
 Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.
ZAČÁTEK
Stačí použít 51 gumových medvídků. Z kartonu se postupně vybere 0 (z Prvního kartonu se nevyberete nic), 1, 2, 4, 7, 13 a 24 medvídků (z posledního sedma kartonu). Cílem bylo zvolit unikátní trojice skupin aby se daly jednoduše identifikovat ty 3 kartony s imitacemi. Tato vybraná skupina 51 medvídků by mela vážit s pravými medvídky 510 gramů. Ale jelikož Jsou mezi nimi i zmetky, hmotnost, která bude chybět do 510 udává číslo, které muze byt vytvořeno pouze jednou trojice skupinek (z těchto skupinek: 0, 1, 2, 4, 7, 13, 24). Například POkud by na váze vážilo vybraných 51 medvídků 488 gramů, tzn. na váze je 22 imitace (510 – 488 = 22). A jediné tři skupinky, ve který je 22 zmetky Jsou třetí (2 medvídci), PATA (7 medvídků) a šest skupinka (13 medvídků).
KONEC

 

Sdílejte
  • 1
    Share

Hodnocení obtížnosti

Logika
Kombinační schopnosti
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
3.3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.