Zápalné šňůry

Hlavolamy na měření Měření času

Vaší úlohou je přesně odměřit čas 45 minut, když nemáte k dispozícií nic jiného, než dvě zápalné šňůry a zápalky, kterými šňůry můžete zapálit. Zápalné šňůry, které máte k dispozícií mají nasledující vlastnosti:

  1. Zápalné šňůry jsou spletené z různých materiálů, které nehoří stejnou rychlostí, takže začátek šňůry může hořet rychleji, po chvilce se může hoření zpomalit a následně opět zrychlit.

  2. Každá šňůra hoří od zapálení jednoho konce až po dohoření na druhém konci šňůry přesně jednu hodinu.

  3. Zápalné šňůry jsou tak rozdělené, že když začátky obou šňůr zapálíte současně, tak například po 10 minutách každá z nich hoří v jiné vzdálenosti od zapáleného začátku.

 

 

ŘEŠENÍ
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem.
Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.

ZAČÁTEK
Zapálíme současně oba konce jedné zápalné šňůry a jeden konec druhé zápalné šňůry. V momentě kdy zápalná šňůra, která měla zapálené oba konce dohoří (t.j. po 30 minutách), zapálíte druhý konec na druhé zápalné šňůře, která ještě hoří (a ješte by měla hořt 30 minut), čím doáhnete, že tato zápalná šňůra dohoří za 15 minut.
KONEC

Sdílejte
  • 1
    Share

Hodnocení obtížnosti

CELKOVÁ OBTÍŽNOST
2.5

Napsat komentář...