Vánoční koule

Hlavolamy na měření
Na vánočním stromku visely dvě modré, dvě červené a dvě bílé koule. Všechny vypadaly na vlas stejně, ale v každém barevném páru byla vždy jedna o něco těžší než druhá. Všechny tři lehčí vážili stejně, stejně jako všechny tři těžší koule vážili stejně.
Dokážete určit, které koule jsou ty těžší, a které snadněji pouze na dvě vážení na rovnoramenných vahách?

ŘEŠENÍ
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem.
Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.
ZAČÁTEK
Například nejprve položíme na jednu misku po jedné červené a jedné bílé kouli, na druhou bílou a jednu modrou. Pokud je váha v rovnováze, víme, že na každé straně je jedna těžší a jedna lehčí koule, proto porovnáme například ty bílé. Pak už víme vše potřebné.
Pokud však při prvním vážení klesne jedna miska níže, musí na ní být bílé závaží těžší. Pak při dalším vážení porovnáme například červenou (již váženou) kouli a modrou (ještě nevážeou) kouli. Z výsledku vážení si jednoduše můžete odvodit povahu všech koulí.
KONEC

Sdílejte
  • 1
    Share

Hodnocení obtížnosti

Logika
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.