Dvě kuličky

Logické úlohy

Bylo jednou jedno království, kde žila krásná princezna. Byla tak nádherná, že se do ní zamiloval mladý kouzelník, který sloužil tamnímu králi. Princezna kouzelníka také velmi milovala, ale její královský otec této lásce nepřál. Chtěl pro svou dceru za ženicha nějakého urozeného a bohatého prince. Bohužel kouzelník nebyl bohatý, ani urozený. Král tedy nechal kouzelníka uvrhnout do žaláře a chtěl ho dát popravit. Aby si ale zachoval tvář, před svým lidem, vyhlásil, že poprava kouzelníka bude božím soudem. Na popravišti před lidem z celého království tedy řekl: „Zde v pytlíku jsou dvě kuličky: černá a bílá. Vylosuje-li si kouzelník bílou, bude žít a dokonce mu dám za ženu svou dceru. Ale vytáhne-li si z klobouku černou, zemře!“ Vypadalo to jako férová šance, ale král, který nechtěl nic riskovat, vložil tajně do pytlíku obě kuličky černé. Kouzelník naštěstí nebyl hloupý a bylo mu jasné, že král nebude nic riskovat. Počítal tedy s tím, že budou obě kuličky černé. Jak to kouzelník udělal, že přežil a oženil se se svou milovanou?

 

ŘEŠENÍ
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.
ZAČÁTEK
Kouzelník sáhnul do pytlíku, nahmatal kuličku, sevřel ji do dlaně, aby ji nikdo neviděl a poté jí rychle vytáhl a spolknul. Nikdo tedy nevěděl, jakou kuličku si vytáhl. Jediný způsob jak to zjistit, bylo podívat se do pytlíku, jaká kulička tam zbyla. A jelikož byly obě kuličky černé, zbyla tam černá kulička. A protože král řekl, že tam má být bílá a černá, mysleli si všichni, že si musel kouzelník vytáhnout bílou kuličku – a tudíž bude žít a ožení se s princeznou. Král dal své slovo a proti tomu již nic dělat nemohl.
KONEC

 

Sdílejte
  • 1
    Share

Hodnocení obtížnosti

Logika
Fantazie
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
3.3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.