Průměrný plat

Logické úlohy

V jedné velké firmě se sešla skupina manažerů v jedné místnosti. Měli za úkol zjistit, jaký mají průměrný plat. Nicméně žádný manažer nechtěl, aby se kdokoli dozvěděl, jaký má on sám ve skutečnosti plat. Bohužel sebou neměli ani tužku ani žádný papír, mobil nebo jakékoli jiné nástroje. Ke zjištění průměrného platu, tedy mohli používat jen svou hlavu. Přesto se jim nakonec tento průměrný plat podařilo spočítat, aniž by kdokoli znal platy ostatních. Jak se jim to podařilo?

ŘEŠENÍ
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.

ZAČÁTEK
Manažeři udělají kroužek. Jeden z nich pošeptá libovolné číslo kolegovi po pravici. Ten k číslu připočte svůj plat a tento součet pošle dalšímu kolegovi po pravici. Tak to půjde pořád dál, až nakonec dojde konečné číslo k tomu, kdo jako první poslal náhodné číslo. Ten nyní také přičte svůj plat a zároveň odečte číslo, které na začátku libovolně zvolil. Dostane tak celkový součet všech platů a už je pouze vydělí počtem všech manažerů. Podmínka ovšem je, že všichni musí šeptat, tak aby je nikdo jiný neslyšel. Díky tomuto systému, nikdo přesně neví jaký má kdo plat.
KONEC

Sdílejte

Hodnocení obtížnosti

Logika
Fantazie
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
2.8

Napsat komentář...