Hlavolam Ryby

Ryby

Matematické hlavolamy
V rybníku je 24 štik a 6 sumců. Dalších 40% ryb jsou kapři. Žádné další ryby v rybníku nežijí. Otázka zní: Kolik je v rybníce celkem ryb?

 
 
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Než se řešení zobrazí, máte ještě 30 vteřin na přemýšlení

ŘEŠENÍ

Sdílejte
 • 1
  Share

Hodnocení obtížnosti

Logika
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
2.5

2 thoughts on “Ryby

 1. Ryb je 42 kusů. Možná to máte správně matematicky, ale češtinářsky je to hovadina.
  Jestliže napíšete „dalších 40%…“, znamená to 40 procentních bodů ze sta, to jest z těch 30 ryb, které už jsou popsány. 40% z 30 je 12. Takže 42 ryb, z toho 12 kaprů.
  Mimochodem takový rybník by nefungoval.

  1. Vždy je co zlepšovat. Tedy ještě jednou jsme se zamysleli nad zadáním a ač se nám zdálo, že je vše v pořádku, pro jistotu jsme si vzali na pomoc odborníky.

   S telefonickým dotazem jsme se obrátili na jazykovou poradnu, kterou provozuje Ústav pro jazyk český .
   Dle odborného posudku je text formulován adekvátně účelu – tedy zadání logické matematické slovní úlohy. Požaduje tedy od řešitele hledat logickou strukturu smyslu textu.

   Pokud by druhá věta pokračovala „O dalších 40% více je zde kaprů….“, pak by samosebou bylo zmíněných 24+6 štik a sumců považováno za základ, tedy 100% a tedy bychom hledali 40% z 30. Pokud ovšem text uvádí „dalších 40 % ryb jsou kapři…“ dává tím najevo, že 30 kusů zmíněných ryb tvoří jen podíl základu, jehož další součástí jsou kapři, kterých je zde 40% z celku. Poslední věta pak vylučuje další podíly a stanovuje definitivně celek, který je zde jednoznačně definován jako 24+6 + X, přičemž X=40%.
   Mimochodem velmi obdobný problém bychom mohli nalézt v úloze Cihly (http://mozkolam.cz/slovni-hlavolamy/hlavolamy-na-mereni/cihly/), kde je česky správně záměrně komplikovaným zápisem skryta podstata celku, což je také principem obou úloh…
   Telefonická jazyková poradna Ústavu pro jazyk český (http://www.ujc.cas.cz) je k dispozici každý všední den od 10:00 do 12:00 a pak od 13:00 do 15:00. To jen pro případ, že by si někdo toto tvrzení chtěl ověřit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.