Krásné “české” slovíčko [pucle] – psáno po anglicku “puzzle”, určitě zná skoro každý. Je jím většinou myšlena dvourozměrná skládačka z dílků, které do sebe zapadají. Slovo “puzzle” ovšem v angličtině znamená “hlavolam” nebo “rébus” a označuje obecně všechny úkoly tohoto typu… V angličtině se tedy tento typ hlavolamu, tedy dvourozměrná skládačka, označuje jako THE JIGSAW PUZZLE, nebo jen THE JIGSAW. Jaká je ale historie puzzle?
První stopy
První zmínky o této kratochvíli pocházejí ze starověké Číny, kde cílem ale bylo spíše skládat tvary, než obrázky (tedy hlavolamy typu Tangram a podobné). První skládačku toho typu tak, jak ji známe, vyrobil londýnský kartograf a kreslíř map John Spilsbury, který byl studentem u Thomase Jefferysona, královského geografa krále Jiřího III.
V roce 1766 John nalepil mapu světa na tvrdé dřevo a vyřezal podél hranic jednotlivé země. Tím vytvořil učební pomůcku pro výuku zeměpisu pro děti. Brzy se tato skládačka stala také oblíbeným rozptýlením. Když se dostavil obchodní úspěch, vytvořil John dalších sedm map. Vedle světa také Evropu, Asii, Afriku, Ameriku, Anglii a Wales, Irsko a Skotsko. Po jeho smrti pokračovala v podnikání jeho žena Sarah May s Johnovým učedníkem Harry Ashbym. V Anglii a Holandsku vzniklo přes 40 manufaktur, které vyráběli Solisburyho skládačky.
Skládačky se nazývaly “Dissected maps”, tedy rozřezané mapy a s růstem popularity rostla i jejich produkce. Kvalita skládaček však byla podle našich moderních standardů velmi špatná.
Průmyslová revoluce
Na konci 19. století došlo k velkým krokům v několika výrobních technikách, tři z nich výrazně ovlivnili výrobu Puzzle. Postupně se tedy začaly vyrábět i průmyslově a to pomocí poháněné tzv. vykružovací pily – tedy jig saw. Odtud tedy plyne název – The Jigsaw puzzle, tedy “vyřezané”, nebo “vykroužené” hlavolamy. Dále byly vynalezeny techniky pro výrobu tenkých dřevěných desek (překližek), čímž došlo k snížení nákladů na materiál. Navíc se v té době zkvalitnily a zjednodušily techniky tisku. Všechny tyto faktory snížily náklady a podstatně zvýšily kvalitu výrobků a umožnily tvorbu složitějších a propracovanějších produktů.
Cesta k moderním Jigsaw puzzle
Do historie puzzle zapsal významnou kapitolu Německý prodejce nábytku Raphael Tuck spolu se svými 2 syny. Vnesl do odvětví čtyři prvky, které předznamenaly vývoj puzzle do 20. století. Jejich skládačky byly tvořeny různými barevnými tématy či předměty. Řezání skládačky se stalo složitějším a byly dílky rozřezány do různých rozpoznatelných tvarů, například věci používané v domácnostech, figury či zvířata, které do sebe pak zapadaly. Klasický tvar dílku puzzle tak, jak ho známe nyní, byl ještě daleko. Dalším významným Tuckovým krokem směrem k masové popularitě bylo zavedení atraktivních krabic, které poprvé zahrnovaly i obrázek nerozřezaného puzzle a výrazně pomohly prezentovat výrobky ve výlohách obchodů.
Mimochodem Raphael Tuck a jeho rodina si připisují také významnou roli v zavedení komerčních vánočních karet a pohlednic.
Posledním krokem bylo zavedení tisku na karton a pak hlavně postupné unifikování dílku skládačky ve tvaru, který je pro “pucle” v současnosti naprosto charakteristický…
Jak vás tento hlavolam zaujal?
Celkové hodnocení uživateli 3.7 / 5. Celkem hodnotilo 3