Prodloužíme-li provaz přesně o jeden metr,
zvětší se poloměr kruhu tvořeného provazem okolo zeměkoule o překvapivých 159mm. O tuto vzdálenost tedy provaz stoupne nad zem. Nejenže bude možné pod provazem prostrčit list papíru, ale klidně celý balík a ještě zbude hromada místa…
Je to právě stejných 159mm, o kterých by se ve stejné situaci zvětšil poloměr kruhu tvořeného provazem, který bychom nejprve omotali například kolem obyčejného melounu.
Matematický důkaz
K dopočítání výsledku dokonce ani nepotřebujeme znát přesný obvod nebo poloměr zeměkoule, stačí vyjít ze vzorce pro výpočet obvodu O=2πr (O-obvod, r-poloměr, π-konstanta)
Z toho tedy plyne, že r=O/2π.
Rozdíl mezi poloměry, tedy míru, o kterou se provaz nadzdvihne nad zemi označíme rx. Prodloužení provazu o určenou délku označíme X. Obvod i poloměr před prodloužením provazu doplníme o index 1, po prodloužení o index 2.
Pak tedy r1 + rx = r2 -> rx=r2-r1 -> rx=O2/2π-O1/2π -> rx=O1+x/2π-O1/2π -> rx = X/2π. Pokud jsme prodloužili provaz o metr (tedy 1000mm), pak rx=1000/2π. Rozdíl rx je tedy 159 mm.
Můžete si klidně zkusit dosadit i obvod zeměkoule a vypočítat poloměr. Pak přidat k původnímu obvodu metr, znovu vypočítat poloměr a výsledky (tedy oba poloměry kruhů) odečíst.
Původ úlohy
Tento matematický problém není pro matematiku žádný významný milník. Vymyslel jej William Whiston roku 1702. William Whiston, anglický teolog, historik a matematik žil v letech 1667 až 1752. Byl popularizátorem teorii Isaaca Newtona. Hádanka byla zmíněna v knize The Elements of Euclid (Euklidovy základy).
Tato hádanka je zde ve verzi o provaze, který je umístěn tak, že se mezi provazem a zemi nachází mezera o velikosti jednoho metru. Hlavním problémem hádanky je určit, o kolik je delší provaz levitující jeden metr ve všech místech nad zemí, oproti provazu, který je napnutý po obvodu země.