Matematický hlavolam Romeo a Julie

Romeo a Julie

Početní hlavolamy
4.1
(8)

Drevene hlavolamy


V jednom městě (třeba by to mohla být Verona) žili Romeo a Julie. Oba bydleli na opačné straně města. Romeo na jihozápadě, Julie na severovýchodě.
Romeo chodil za Julií různými cestami, vždy ale ušel stejnou (nejkratší možnou) vzdálenost. Pohyboval se totiž vždy jen směrem od západu na východ, nebo z jihu na sever. Ve městě byly na čtyřech křižovatkách čtyři hospůdky, kde se cestou občas zastavil na skleničku…
Jednoho dne se vdavekchtivá Julie rozhodla Romea trochu popostrčit k svatbě. Romeo byl rozumný chlapec a tak věděl, že tady už nic nepomůže. Souhlasil tedy.
Zakoupil prsten, květinu, poklekl před Julií a požádal ji o ruku.

Datum svatby

Datum svatby ovšem navrhl stanovit následujícím způsobem: Každý den půjde za Julií trochu jinou cestou. Vždy samozřejmě tou nejkratší možnou (tedy jen směrem na sever nebo na východ). Až takto projde všechny existující cesty, bude svatba.
Julie bez váhání souhlasila, jen si vymínila, že Romeo až do svatby už nebude pít. Aby snad nepodlehl svodům, žádná z jeho cest nepovede přes křižovatku s hospodou. Romeo také souhlasil.

Za jak dlouho tedy bude svatba?
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem.
Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Než se řešení zobrazí, máte ještě 30 vteřin na přemýšlení
Můžete si také přečíst několik zajímavostí o hlavolamech.ŘEŠENÍ


Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately 4.1 / 5. Celkem hodnotilo 8

Hodnocení obtížnosti

Matematické znalosti
Logika
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
3.5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.