Hlavolam Ryby

Ryby

Početní hlavolamy
4
(2)

Drevene hlavolamy


V rybníku je 24 štik a 6 sumců. Dalších 40% ryb jsou kapři. Žádné další ryby v rybníku nežijí.
Otázka zní: Kolik je v rybníce celkem ryb?Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Než se řešení zobrazí, máte ještě 30 vteřin na přemýšlení
Můžete si také přečíst několik zajímavostí o hlavolamech.


ŘEŠENÍ


Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately 4 / 5. Celkem hodnotilo 2

Hodnocení obtížnosti

Logika
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
2.5

2 thoughts on “Ryby

 1. Ryb je 42 kusů. Možná to máte správně matematicky, ale češtinářsky je to hovadina.
  Jestliže napíšete “dalších 40%…”, znamená to 40 procentních bodů ze sta, to jest z těch 30 ryb, které už jsou popsány. 40% z 30 je 12. Takže 42 ryb, z toho 12 kaprů.
  Mimochodem takový rybník by nefungoval.

  1. Vždy je co zlepšovat. Tedy ještě jednou jsme se zamysleli nad zadáním a ač se nám zdálo, že je vše v pořádku, pro jistotu jsme si vzali na pomoc odborníky.

   S telefonickým dotazem jsme se obrátili na jazykovou poradnu, kterou provozuje Ústav pro jazyk český .
   Dle odborného posudku je text formulován adekvátně účelu – tedy zadání logické matematické slovní úlohy. Požaduje tedy od řešitele hledat logickou strukturu smyslu textu.

   Pokud by druhá věta pokračovala “O dalších 40% více je zde kaprů….”, pak by samosebou bylo zmíněných 24+6 štik a sumců považováno za základ, tedy 100% a tedy bychom hledali 40% z 30. Pokud ovšem text uvádí “dalších 40 % ryb jsou kapři…” dává tím najevo, že 30 kusů zmíněných ryb tvoří jen podíl základu, jehož další součástí jsou kapři, kterých je zde 40% z celku. Poslední věta pak vylučuje další podíly a stanovuje definitivně celek, který je zde jednoznačně definován jako 24 + 6 + X, přičemž X=40%.
   Mimochodem velmi obdobný problém bychom mohli nalézt v úloze Cihly (https://mozkolam.cz/slovni-hlavolamy/hlavolamy-na-mereni/cihly/), kde je česky správně záměrně komplikovaným zápisem skryta podstata celku, což je vlastně také principem obou úloh…
   Telefonická jazyková poradna Ústavu pro jazyk český (https://www.ujc.cas.cz) je k dispozici každý všední den od 10:00 do 12:00 a pak od 13:00 do 15:00. To jen pro případ, že by si někdo toto tvrzení chtěl ověřit.
   Jinak funkčnost či nefunkčnost biosystému určitě není problémem matematickým či logickým, tedy jej zde samozřejmě zcela zanedbáváme…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.