Kumiki jsou tradiční japonské hlavolamy, které vycházejí z modelů původních japonských staveb. Důmyslné vazby dřevěných trámů daly vzniknout tomuto umění. Rodina Yamanako přenesla toto umění přes pět generací až do dneška.
Tsunetaro Yamanaka (1874-1954)
se narodil v roce 1874 v Odawara. Studoval u slavného mistra Hikotaro Kondo. Ve 1897 založil truhlářskou dílnu, ve které se časem se přeorientoval na tradiční hlavolamy Kumiki.
Nejprve konstruoval jednoduché tvary, jako kostky či koule. Jako první ale změnil strukturu a formu a položil základ dnešních figurálních Kumiki. Navrhl mnoho nových vozidel v západním stylu, motocykl, letadlo, tříkolky”, auto či letadlo,ale také tradiční Japonské předměty, jako je například skládaný papírový jeřáb, brány Yomeimon a pětipodlažní pagodu.
Waichi Yamanaka
syn, se soustředil na návrhy nových struktur Kumiki. Bohužel, zemřel ve věku 42 v roce 1943. Produkoval především sportovní figury, ale také těžkou vojnskou techniku či tanky, čímž reflektoval dobu před druhou světovou válkou. Designoval ale také významné budovy světa, jako je Japaanese Donjon, Šikmá věž v Pisse, londýnský most atd.
Hirokichi Yamanaka
vytvořil spoustu zvířat Kumiki. “Je to zvíře, které je milováno každým”, bylo jeho heslem. Po druhé světové válce pokračoval v produkci nesčetných hlavolamů. Přestavěl svůj ateliér ihned po skončení války a rozšířil vývoz a soustředil se na šíření Kumiki ve světě. Produkoval Dvanáct znamení zvěrokruhu, slona, lva, prase, hrocha, velblouda, krokodýla a podobně. Navíc také vytvářel předměty současné, jako létající talíř, raketu, vesmírnou stanici či Sputnik. Jeho slon z roku 1931 vyhrál cenu za design v roce 2007.
Shigeo Yamanaka
se narodil v roce 1936 ve městě Odawara. Od sedmdesátých let je velmi uznávaným designerem kumiki. V roce 1978 na umělecké výstavě Tokyo Matsuya Department Store obdržel titul “Molding of Kumiki” za jeho vynikjící práci. V roce 1980 mu byla udělena prezidentem průmyslového svazu titul “soudce řemeslných dovedností” v prefektuře Kanagawa. Hlavolamům kumiki propůjčil nový design abstrakce. Využíval barvu přírodního dřeva, což v kombinaci právě s abstraktními tvary bylo velmi ceněným designovým prvkem.
Tadaaki Yamanaka
se narodil v roce 1961. V roce 1990 obdržel cenu na designové soutěži v Hakone. Vytvořil například slavného robota či další moderní tvary.
Jak vás tento hlavolam zaujal?
Celkové hodnocení uživateli 4 / 5. Celkem hodnotilo 1