Mezinárodní den hlavolamů

13.ČERVENEC JE MEZINÁRODNÍM DNEM HLAVOLAMŮ

NOVINKY

Mezinárodní den hlavolamů se slaví 13. července. V tento den se totiž narodil vynálezce slavné Rubikovy kostky, Ernő Rubik. Letošní rok je však výjimečný zejména tím, že tento maďarský vynálezce, sochař a profesor architektury letos dokonce oslaví své sedmdesáté páté narozeniny. 
A co se vlastně za posledních dvanáct měsíců přihodilo ve světě hlavolamů, hříček a rébusů?  

Rubikova kostka

Zůstaneme-li u Rubikovy kostky, jednoznačně je tím nový rekord v absolutním čase ve skládání kostky ve formátu 3x3x3, který se vůbec poprvé dostal na čas pod čtyři vteřiny. A to dost výrazně.  Čínský speedcuber Yusheg Du stanovil 25. listopadu 2018 nový rekord v hodnotě  3,47 vteřin. Dosavadní čas Australana Felikse Zamdegse tak vylepšil z původních 4,22 o 0,75 setin vteřiny.
Od prvního mistrovství světa v roce 1982 se rekord podařilo překonat celkem pětatřicetkrát. První rekord z roku 1982 byl 22,95 vteřin. Současný čas, který rekordman potřeboval na složení kostky, je tak více než šestapůlkrát rychlejší. 
Rekordmanem v překonávání rekordů je již zmíněný Delikátního Zamdegs  jej postupně vylepšil již desetkrát.
Pro vítězství v klasické soutěži ovšem nestačí kostku složit jen jednou. Soutěžní řád světové asociace ve speecubingu říká, že kostku soutěžící v jednotlivých kolech složí vždy pětkrát. Nejlepší a nejhorší výsledek se pak nezapočítává. Ze středových hodnot se určí aritmetický průměr. Tento princip do značné míry vylučuje prvek náhody. Držitelem tohoto nejlepšího soutěžního času je od 7. dubna 2019 opět Feliks Zamdegs s průměrem 5,69 vteřin.
Rotační hlavolamy, vycházející z klasické kostky 3x3x3 jsou velice populární, proto jsou součástí každého mistrovství soutěže v mnoha dalších disciplínách. Ať je to skládání poslepu, nohama, skládání kostek formátu 2x2x2 až 7x7x7 či komplikované tvary typu Megaminx a podobně. Celkově byl některý z oficiálních rekordů překonán za posledních 12 měsíců celkem dvaapadesátkrát. Za zmínku stojí určitě  48 úspěšně složených kostek 3x3x3 poslepu. Ten během jedné hodiny složil v červenci loňského roku Indický speedcuber Shivam Bansal. V lednu 2019 zase v soutěži o co nejmenší počet tahů potřebných k vyřešení, složil kostku 3x3x3 Harry Savage z Velké Británie na pouhých 17 tahů

Ježek v kleci

Zatímco celosvětově je nejznámějším hlavolamem Rubikova kostka, v české kotlině je to nepochybně Ježek v kleci. I na tomto poli se stalo několik zajímavých událostí.
V září 2018 byl na 24. výstavě Her a hlavolamů poprvé na veřejnosti vystaven nejstarší známý ježek v kleci na světě. Byl prodáván pod názvem Trilby, klec je vyrobena z bronzové slitiny a měří v průměru 22 mm, na výšku 41 mm a váží pouhých 32 gramů.
První doložitelná zmínka pochází z 18. dubna 1895, kdy byl v  novinách The American stationer publikován krátký článek popisující “zajímavý hlavolam”. Je to tedy o celých dvanáct let dříve, než se v česku narodil Jaroslav Foglar, jemuž bylo autorství tohoto hlavolamu dlouho připisováno. Nicméně on je nepochybně autorem názvu, pod kterým tento hlavolam znají generace čtenářů dobrodružství Rychlých šípů. A nejspíše také nápadu, že by v rozšroubovatelném vnitřku mohla být skrýš. Ať již pro plánek létajícího kola či cokoli jiného…
Během knižního veletrhu Svět knihy 2019 pořádalo Sdružení přátel Jaroslava Foglara na Výstavišti v Praze Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece – Memoriál Jana Tleskače, Foglarova literárního zámečnického učně ze Stínadel.
Soutěžilo se ve dvou kategoriích – junioři do 15 let a senioři nad 15 let. Ježka se z klece pokusilo ve stanoveném limitu vyjmout více než tři sta účastníků, úspěšně pak okolo dvou set. Do sobotního finále se probojovala dvacítka nejlepších. V kategorii juniorů zvítězila Andrea Sivecová z Prahy v čase 41 vteřin. V kategorii seniorů zvítězil Vojtěch Bursa z Mělníka časem 4 vteřiny.

Mistrovství světa v SUDOKU

Mezi nejvýznamnější události posledního roku v oblasti hříček a rébusů bylo bezesporu 13. Mistrovství světa v Sudoku a 27. Mistrovství světa v řešení logických úloh, které hostila od 4. do 11. listopadu 2018 již po druhé v historii Praha, Česká republika počtvrté. 
ČR reprezentovalo sedmnáct soutěžících v individuálních a týmových soutěžích. Členy byla tradičně  taková esa, jako Jakub Ondroušek, v té době držitel světového rekordu v řešení SUDOKU již od roku 2010, dále Robert Babilon, vítěz z roku 1993 v Brně, ale také Jana Vodičková, vůbec první mistryně světa v SUDOKU. 
Čtyřčlenný tým CZE A pak obsadil celkové třetí místo. Druhý český tým pak v dvaašedesátičlenném startovním poli obsadil 20. místo. Vítězem se stal Japonský tým JPN A. 
Hlavní událostí tohoto mistrovství ovšem bylo překonání světového rekordu v luštění SUDOKU dosavadního držitele Jakuba Ondrouška, který čítal 85 vteřin, mladičkou čínskou soutěžící Š’-jao Wang
Po vyplnění celého pole v soutěžním standardu, tedy v každém řádku, sloupci a čtverci jsou předem dána právě tři čísla, se časomíra zastavila na neuvěřitelných 54,44 vteřinách. 

Výstavy, setkání a herní dny

Během posledních dvanácti měsíců proběhla také celá řada výstav či setkání s hlavolamovou tematikou. 
Hned v září 2018 se otevřely brány jedné z nejstarších tradičních hlavolamových akcí. 24. ročník Výstavy her a hlavolamů probíhal v Praze na Novoměstské radnici 24. výstava HRY A HLAVOLAMY (2018). Kromě mnoha novinek a zajímavostí ze světa hlavolamů a her zde byl pro veřejnost vůbec poprvé vystaven nejstarší ježek v kleci z roku 1895 zvaný Trilby
Mezi neméně zajímavé akce patřila i putovní výstava hlavolamů zpracovaná výtvarnicí Věrou Tataro byla postupně k vidění v Litomyšli, Lounech či na Šluknovském zámku, vždy po tři měsíce. Návštěvníci si mohli prohlédnout například Ramsesovu hvězdu, Dürerův čtverec, mosty v Königsbergu, první křížovku v původním znění a další.
V Michnově paláci v Tyršově domě Praze v uspořádalo sdružení Duha od 13. do 21 října 2018 již tradiční Deskohraní – festival deskových a karetních her, turnajů i volného hraní. Akce má již tradičně vynikající zvuk a bylo na ní k vidění a vyzkoušení několik stovek her.
XVI. mezinárodní setkání výrobců a sběratelů hlavolamů a jiných kuriozit proběhlo 7. října 2018, v kulturním domě Větřkovicích. Návštěvnicky se sice jedná spíše o lokální akci, kterou ovšem navštěvuje významná část českých sběratelů či výrobců hlavolamů a z tohoto pohledu jde o nejvýznamnější setkání v ČR. 

Knižní šifra

Další velkou událostí byly nepochybně dva hlavolamové projekty spojené s literaturou. Vydavatelství Martinus.cz vytvořilo již počtvrté (a naposledy) projekt Knižní šifra. Na obrázku, jehož jednotlivé části se postupně každý všední den zobrazovaly na internetových stránkách, bylo výtvarníkem dovedně zašifrováno celkem 64 známých i méně známých knih. V době od 29. října do 7. prosince 2018 tedy milovníci knih i hlavolamů stáli před novou výzvou. Na velký ohlas veřejnosti  reagovali tvůrci ze stejného vydavatelství již druhým ročníkem projektu Knižní Odysea. Po celý březen byly zveřejňovány nové výzvy spojené s knihami propojené nápaditým vesmírným mini příběhem.

Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky

Na přelomu roku byla spuštěna na crowdfundingovém portálu Hithit.cz kampaň, jejímž cílem bylo získat prostředky na vydání knihy hlavolamů Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky autora Jindry Hojera. Jméno čtyřiadevadesátiletého autora je mnohým povědomé oprávněně. Jindra Hojer byl ve čtyřicátých letech členem skautského oddílu Pražská dvojka spisovatele Jaroslava Foglara a stal se předobrazem jedné z postav slavných Rychlých šípů. 
Kampaň byla velice úspěšná, podařilo se shromáždit 330 % potřebných prostředků pro vydání této hlavolamové knihy. Již 16. května 2019 pak měla tato kniha slavnostní křest v knihkupectví Mozaika na pardubickém nádraží.

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživateli / 5. Celkem hodnotilo

Hlavolam zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *