Fibonacciho hodiny jsou stylové hodiny pro milovníky hlavolamů. Kromě toho, že jsou na pohled hezké, asi nikdo na první (a asi ani na druhý) pohled nepozná, že se jedná o rafinovaný způsob znázorňování času. jedná se totiž spíše o jakousi dřevěnou krabici s různobarevnými okny. K měření času využívají rozsvěcení různých barevných polí v poměru stran založeném na Fibonacciho posloupnosti.
Jak poznám čas na Fibonacciho hodinách?
Fibonacciho sekvence je posloupnost čísel vytvořených italským matematikem Fibonacci ve 13. století. Posloupnost začínající 1 a 1, kde každé následující číslo je součtem předchozích dvou. Pro hodiny je použito prvních 5 kroků této posloupnosti: 1, 1, 2, 3 a 5.
“Obrazovka” hodin se skládá z pěti čtverců, jejichž délky stran odpovídají prvním pěti číslům Fibonacciho: 1, 1, 2, 3 a 5. Hodiny se zobrazují červeně a minuty zeleně. Pokud rozsvícený čtverec indikuje hodiny i minuty, svítí modře.
Chcete-li určit čas na Fibonacciho hodinách, musíte použít trochu matematiky a logiky. Chcete-li správně stanovit hodinu, jednoduše sečtěte odpovídající hodnoty červených a modrých čtverců. Chcete-li určit minuty, uděláte totéž se zelenými a modrými čtverci. Minuty se zobrazují v krocích po 5 minutách (0 až 12), takže musíte znásobit výsledek 5 – hodiny tedy nejsou úplně přesné.
Fibonacciho hodiny však nabízí často několik způsobů, jak zobrazit jeden a tentýž čas. Můžete si nastavit buď základní zobrazování času – tedy vždy stejně, nebo pokud máte rádi výzvy, můžete nechat kombinace hodiny vybírat náhodně, ze všech různých způsobů, jak lze zobrazit požadované číslo. Existuje například 16 různých způsobů zobrazení 6:30 a pokud necháte způsob na hodinách, nikdy si nemůžete být jisti, který systém zrovna hodiny vybraly.
Když vás to omrzí
Když Vás měření času omrzí, můžete zapnout jen režim a změnit skříňku na moderní verzi jakési lávové lampy. Součástí hodin jsou dva různé režimy lamp, ale nadšenci se mohou do systému přihlásit a řídící jednotku přeprogramovat dle libosti…
Hodiny vymyslel a zkonstruoval Philippe Chrétien v roce 2015. Na rozjezd firmy získal prostředky pomocí startupového portálu kickstarer.com. Celé hodiny se prodávají za 120 dolarů, pro kutily jsou i verze v různém stádiu polotovaru…
Nejen Fibonacciho posloupnost můžete zkusit vyřešit v rubrice zadání Hlavolamové řady.
Jak vás tento hlavolam zaujal?
Celkové hodnocení uživateli 4.5 / 5. Celkem hodnotilo 8