Fibonacciho hodiny

Fibonacciho hodiny – hodiny, které vám zamotají hlavu

NOVINKY
4.3
(3)

Fibonacciho hodiny jsou stylové hodiny pro milovníky hlavolamů. Kromě toho, že jsou na pohled hezké, asi nikdo na první (a asi ani na druhý) pohled nepozná, že se jedná o rafinovaný způsob znázorňování času. jedná se totiž spíše o jakousi dřevěnou krabici s různobarevnými okny. K měření času využívají rozsvěcení různých barevných polí v poměru stran založeném na Fibonacciho posloupnosti.

Jak poznám čas na Fibonacciho hodinách?

Fibonacciho sekvence je posloupnost čísel vytvořených italským matematikem Fibonacci ve 13. století. Posloupnost začínající 1 a 1, kde každé následující číslo je součtem předchozích dvou. Pro hodiny je použito prvních 5 kroků této posloupnosti: 1, 1, 2, 3 a 5.

“Obrazovka” hodin se skládá z pěti čtverců, jejichž délky stran odpovídají prvním pěti číslům Fibonacciho: 1, 1, 2, 3 a 5. Hodiny se zobrazují červeně a minuty zeleně. Pokud rozsvícený čtverec indikuje hodiny i minuty, svítí modře.
Chcete-li určit čas na Fibonacciho hodinách, musíte použít trochu matematiky a logiky. Chcete-li správně stanovit hodinu, jednoduše sečtěte odpovídající hodnoty červených a modrých čtverců. Chcete-li určit minuty, uděláte totéž se zelenými a modrými čtverci. Minuty se zobrazují v krocích po 5 minutách (0 až 12), takže musíte znásobit výsledek 5 – hodiny tedy nejsou úplně přesné.

Fibonacciho hodiny však nabízí často několik způsobů, jak zobrazit jeden a tentýž čas. Můžete si nastavit buď základní zobrazování času – tedy vždy stejně, nebo pokud máte rádi výzvy, můžete nechat kombinace hodiny vybírat náhodně, ze všech různých způsobů, jak lze zobrazit požadované číslo. Existuje například 16 různých způsobů zobrazení 6:30 a pokud necháte způsob na hodinách, nikdy si nemůžete být jisti, který systém zrovna hodiny vybraly.

Když vás to omrzí

Když Vás měření času omrzí, můžete zapnout jen režim a změnit skříňku na moderní verzi jakési lávové lampy. Součástí hodin jsou dva různé režimy lamp, ale nadšenci se mohou do systému přihlásit a řídící jednotku přeprogramovat dle libosti…

Hodiny vymyslel a zkonstruoval Philippe Chrétien v roce 2015. Na rozjezd firmy získal prostředky pomocí startupového portálu kickstarer.com. Celé hodiny se prodávají za 120 dolarů, pro kutily jsou i verze v různém stádiu polotovaru…

Nejen Fibonacciho posloupnost můžete zkusit vyřešit v rubrice zadání Hlavolamové řady.

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately 4.3 / 5. Celkem hodnotilo 3

Sdílejte

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.