Kryptex

Kryptex – DaVinciho hlavolam?

NOVINKY
4.9
(8)

Kryptex je hlavolam, který je v románu Dana Browna DaVinciho kód připisován Leonardu DaVincimu. V českém překladu Da Vinciho kódu je kryptex popisován jako “… válec z leštěného bílého mramoru velký zhruba jako pouzdro na tenisového míčku. (…) Šlo vlastně o pět mramorových kotoučů velkých jako kobliha a vsazených do jemného mosazného rámu. Celek trochu připomínal trubičku kaleidoskopu se zaměnitelnými kolečky. Na obou koncích sedělo mramorové víčko, takže dovnitř nebylo vidět. Ale vzhledem k tomu, že uvnitř šplouchala nějaká tekutina, dalo se předpokládat, že válec je dutý. (…) Na každém kotouči byla vyvedená celá abeceda.”

Kotoučky s abecedou slouží jako kódový číselný zámek. Stačí jen nastavit správnou kombinaci a dostanete se k tajné schránce uvnitř. Kryptex má v sobě obsahovat tajnou zprávu napsanou na papyru a skleněnou část obsahující ocet. Při pokusu o násilné vypáčení Kryptexu by pak mělo sklo rozbít a ocet papyrus nenávratně poničí.

Pravdou je, že Leonardo DaVinci opravdu není autorem. Opravdu poprvé se tento nápad objevil právě v románu DaVinciho kód v roce 2003. Teprve o rok později si vcelku jednoduše popsanou konstrukci vytvořil Justin Kirk Nevins. Od té doby lze tento hlavolam zakoupit v mnoha různých verzích, velikostech a provedení…

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživateli 4.9 / 5. Celkem hodnotilo 8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *