Podpořte vydání knihy hlavolamů Jindry Hojera

NOVINKY
Slyšeli jste jméno Jindra Hojer?

Určitě znáte slavné Rychlé šípy od Jaroslava Foglara. A v tom případě zajisté znáte postavu blonďáka v bílém tričku a červených trenýrkách. Jmenuje se Jindra Hojer a Foglar si vzal jméno podle mě, skutečného Jindry Hojera, když jsem v letech 1936–1940 navštěvoval jeho skautský oddíl Pražská dvojka. Nyní žiju v domě seniorů v Pardubicích, kde píšu různé povídky a knížky, ale zatím jen do šuplíku.

O co se jedná?

Je mi 94 let a celý můj život mě provází hlavolamy a logické úlohy. Za tu dobu už mám spoustu zkušeností, které bych nyní rád předal budoucím generacím. A tak jsem něco málo přes rok pracoval na knížce hlavolamů. Knížka, kterou mám připravenou, je plná logických a matematických úloh a má za cíl zábavnou formou naučit čtenáře logicky myslet. Pomocí kampaně bych rád vybral částku potřebnou na samotný tisk a výrobu knihy. Honorář za napsání knížky nechci, ve svém věku už peníze nepotřebuji a grafické ztvárnění a sazbu celé knihy bere na svá bedra vydavatel. Jde mi tedy jen o to zajistit krásnou podobu knížky (tisk) v podobě “větší” A5 o asi 150 stranách a s kroužkovou vazbou, která umožní snadné používání při řešení jednotlivých hlavolamů a úloh.

O chystané knížce

Každý rok se před létem opakuje ta samá zpráva o tom, jak byla matematika opět nejméně úspěšným maturitním předmětem. To mě vždycky rozesmutní, protože ve své podstatě je matematika krásná věda a když se k ní přistupuje logicky, nemůže nikomu dělat větší problémy. Moje knížka je plná logických a matematických hlavolamů a díky názorným postupům naučí čtenáře zábavnou formou logicky myslet. Čtenářem mohou být děti i dospělí. Jak uvádí maďarsko-americký matematik George Pólya, i řešení matematických a logických problémů je umění praktické, kterému se učíme stejně tak jako například plavat, lyžovat a nebo chodit – tím že danou činnost vykonáváme a zkoušíme. Námitka, že na výuku logického myšlení je dostatek času až v pozdějším věku neobstojí. Stejně bychom mohli scestně tvrdit, že na učení se chodit, plavat atd. je dost času v pozdějším věku. Ale s jejich učením se začíná prakticky po narození. Začněme tedy s učením se logickému uvažování včas! Mezi logikou a matematikou platí, že jedna bez druhé nemůže být. Každá kapitola obsahuje popis a návod, jak hlavolam řešit, dále cvičný příklad s řešením a řadu cvičných příkladů. Nedílnou součástí je i česko-matematický slovník. Knížkou budu provázet já v kreslené podobě a radit vám, jak které úlohy efektivně řešit.

Mám hlavolam, který ještě nikdo nevyluštil

Už jste o něm možná slyšeli. Vymyslel jsem hlavolam, který ještě nikdo nevyluštil. A v knížce bude uveden, tak budete třeba mezi prvními, komu se to podaří!

Něco více o mně

Jmenuji se Jindra Hojer a pokud je vám mé jméno povědomé, setkali jste se s ním ve Foglarových Rychlých šípech. Navštěvoval jsem totiž v letech 1936–1940 jeho skautský oddíl Pražská dvojka a Jestřáb mě požádal, jestli může použít mé jméno pro jednu z postaviček jeho příběhů. Když jsme spolu s mými rodiči váhali, upozornil na to, že nám postavička Jindry rozhodně žádnou ostudu dělat nebude. Osud kresleného Jindry a Foglarových příběhů je se mnou spjatý od dětství. V reálném životě jsem vystudoval chemii a skoro celý život jsem pracoval ve Výzkumném ústavu organických syntéz v Rybitví u Pardubic. Později jsem učil a přednášel na různých školách, včetně vysokých. Jelikož mě hlavolamy baví a živí celý život, rád bych nyní vydal knížku hlavolamů a matematických úloh.

Potřebuji vaši podporu

Jelikož vydání knížky není levná záležitost, rozhodl jsem se najít podporu u široké veřejnosti. Za napsání knížky, kterou už mám skoro rok hotovou nechci žádný honorář, částku, kterou potřebujeme spolu s nakladatelem vybrat je určena pouze na zajištění tisku a distribuce knížek. Oslovil jsem pardubického knižního nakladatele Lukáše Zemana, kterého moje knížka nadchla a rozhodl se mi s mým projektem mi pomoci a knihu vydat. Nyní zbývá jen zajistit potřebnou částku pro tisk knihy. Pevně věřím a doufám že dárkem k mým 95 narozeninám mi bude fakt, že bude kniha dělat radost v knihovnách českých školáků a studentů. V obchodech bude knížka stát 190 Kč a do distribuce půjde na jaře roku 2019. Oslavte spolu se mnou 80 let Rychlých šípů a pomozte mi knížku vydat! Mezi odměny jsem zařadil i historické sešity Rychlých šípů, které vlastnoručně podepíšu ke své postavičce!
https://www.hithit.com/cs/project/5713/knizka-zahadne-hlavolamy-pro-chytre-hlavicky

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately / 5. Celkem hodnotilo

Hlavolam zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.