Jessica Fridrich

Jessica Fridrich (dříve Jiří Fridrich) – autorka nejpoužívanější metody skládání Rubikovy kostky

Osobnosti světa hlavolamů Rubikova kostka
4.5
(2)

Jessica Fridrich je zřejmě jednou z nejznámějších osobností světa skládání Rubikovy kostky a to díky metodě skládání, kterou vyvinula. Pro kostku 3x3x3 tuto metodu nebo některou metodu od ni odvozenou většina dnešních rychloskladačů.
Jessica Fridrich (narozena jako Jiří Fridrich) se narodila v Ostravě. Po maturitě v roce 1982 složila přijímací zkoušky na ČVUT do Prahy. V témže roce se účastnila prvního mistrovství ČSSR ve skládání Rubikovy kostky, které vyhrála časem 23,55 vteřin.  Tento výsledek ji umožnil reprezentovat na prvním mistrovství světa, konaném v Budapešti. Na tomto závodě skládala ještě vylepšenou metodou prvních dvou vrstev a získala časem 29,11 sekund a obsadila 10 místo (z 19 soutěžících).
Ještě jako Jiří Fridrich dokončila České vysoké učení technické v roce 1987 a využila možnosti postgraduálního studia na Státní univerzita New Yorku u Binghamton v USA. Zde získala v roce 1995 titul Ph.D. a nyní zde působí na katedře elektrotechniky a informatiky a specializuje se na digitální vodoznaky a forenzní vědy. V USA si nechala úředně změnit jméno a přijala státní příslušnost.
Pod názvem  „Můj systém pro skládání Rubikovy kostky“ publikovala na internetu v roce 1997 systém skládání, který se nejprvei začal označovat jako „Cross – F2L – OLL – PLL“, tedy Cross, First 2 Layers, Orient Last Layer, Permute Last Layer, tedy Kříž – První dvě vrstvy – Nastavení poslední vrstvy – Složení poslední vrstvy. Podle prvních písmen se pak metoda začala ještě zkracovat jako CFOP. Většina rychlokostkařů ji stejně označuje jako „Fridrichovu metodu“. Jak již bylo uvedeno, jedná se o jednu z nejrozšířenějších metod, kterou dnes využívá naprostá většina speedcuberů.
V roce 2003 se účastnila mistrovství světa ve skládání Rubikovy kostky v kanadském Ontariu, kde obsadila druhé místo s průměrným časem  20.48 s. Její nejrychlejší čas byl ve finále 17.12 s.
 


 
 

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživateli 4.5 / 5. Celkem hodnotilo 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *