Ping pongové míčky

Hlavolamy na měření

Máme 27 pingpongových míčků. Jedna je trochu těžší než ostatní.
Kolik třeba vážení (minimálně) abychom určili tuto míček.

 

ŘEŠENÍ

Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.
ZAČÁTEK
27 míčků si rozdělíme na 3 skupiny po 9 míčků. 2 skupiny dáme na váhu. Pokud je jedna z nich těžší než druhá, obsahuje těžší míček. Pokud jsou skupiny v rovnováze, hledaná míček se nachází ve třetí skupině, kterou máme bokem. Tímto prvním vážením jsme našli skupinu s 9 míčky, mezi nimiž se určitě nachází těžší míček.
9 míčků si rozdělíme na 3 skupiny po 3. 2 skupiny dáme na váhu a postup z předchozího vážení opakujeme. Pokud je jedna z nich těžší než druhá, obsahuje hledanou míček. Pokud jsou skupiny v rovnováze, hledaná míček se nachází ve třetí skupině, kterou máme bokem. Tímto druhým vážením jsme našli skupinu s 3 míčky, mezi kterými se určitě nachází těžší míček.
Ze zbývajících 3 míčků si 2 dáme na váhu a třetí odložíme bokem. Pokud je jedna z nich těžší než druhá, našli jsme danou míček. Pokud jsou skupiny v rovnováze, těžší míček je ta, kterou máme bokem a tímto třetím vážením jsme ji s určitostí našli.
Pro nalezení těžší pingpongového míčku tedy potřebujeme 3 vážení.
KONEC

 

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately / 5. Celkem hodnotilo

Hlavolam zatím nikdo nehodnotil.

Sdílejte
  • 1
    Share
Tagged

Hodnocení obtížnosti

Logika
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.