Jak poslat poštou nahé fotky

Logické úlohy

Alice se na internatu seznámila s Bobem, který žije v Austrálii. Po pár emailech chce Alice poslat Bobovi své nahé fotky, aby svůj vztah posunuli někam dále. Alice je staromódní a má pouze opravdové hmatatelné fotky, žádné digitální, takže je nucena využít služeb pošty. Logicky se ale bojí poslat fotky v balíčku jen tak, bez nějaké ochrany, protože by cestou někdo mohl balíček otevřít a fotky zákeřně zneužít. Proto se Alice rozhodla, že fotky vloží do truhly, kterou následně zamkne a pošle tak zamčenou truhlu, do které se nikdo bez klíče nedostane.
Nápad hezký, ale jak Alice předá Bobovi klíč? Setkat se nemůžou. Pokud Alice pošle klíč poštou, hrozí, že si nějaký důvtipný pošťák domyslí, že daný klíč patří k této truhle a fotky jsou opět jeho. Jak z toho ven? Jak zajistit, aby se žádný zlý pošťák nemohl dostat k fotkám nahé krásné paní Alice?

Řešení je spousta. Některá jsou lehká a jednoduchá, některá složitější. Zkuste najít řešení, které navíc vyhoví následujícím podmínkám:

  • Předpokládejte, že pošťáci jsou velmi důmyslní, pokud jde o to, získat nahé fotky paní Alice. Pošťáci mohou zdržovat doručení, vytvářet kopie klíče apod.
  • Předpokládejte, že spolu Alice a Bob mohou dále komunikovat pouze emailem, který je odposlouchávaný zlými pošťáky. Takže se mohou domluvit na způsobu poslání, kdy balíček Alice odešle apod., ale nemohou si poslat žádnou tajnou informaci, kterou by pošťáci nezjistili a nemohli také použít.
  • Zkuste najít řešení, ve kterém se klíč od Alice nedostane do ruky Bobovi, tj. Alice si po celou dobu nechá klíč u sebe, nepošle ho do Austrálie.
  • V zadání je, že se Alice a Bob nesmí setkat. Řešením opravdu není, že Alice dá balíček sestře, která jej odveze do Austrálie. Předpokládejte, že nejen pošťáci jsou zvrhlí. Každý člověk kromě Boba a Alice je nedůvěryhodný a nemůže být použit jako prostředník nebo jiný spolupracovník.
  • A nebojte se, truhla je nezničitelná, pošťáci se do ní nikdy bez klíče nedostanou :-).

ŘEŠENÍ
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.

ZAČÁTEK
Alice zašle Bobovi balíček s fotkami zamčený visacím zámkem. Bob balíček otevře a k visacímu zámku přidá svůj. Balíček pošle zpět. Alice odemkne svůj zámek a zašle opět do Austrálie krabičku s Bobovým zámkem.
KONEC

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately / 5. Celkem hodnotilo

Hlavolam zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení obtížnosti

Logika
Fantazie
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.