Jak poslat poštou nahé fotky?

Jak poslat poštou nahé fotky

Logické úlohy
4
(44)

Alice se na internetu seznámila s Bobem, který žije v Austrálii. Po pár emailech chce Alice poslat Bobovi své nahé fotky, aby svůj vztah posunuli někam dále.
Alice je staromódní a má pouze opravdové hmatatelné fotky, žádné digitální, takže je nucena využít služeb pošty. Jak ale poslat poštou nahé fotky?
Logicky se ale bojí poslat fotky v balíčku jen tak, bez nějaké ochrany, protože by cestou někdo mohl balíček otevřít a fotky zákeřně zneužít.
Proto se Alice rozhodla, že fotky vloží do truhly, kterou následně zamkne a pošle tak zamčenou truhlu, do které se nikdo bez klíče nedostane.
Nápad hezký, ale jak Alice předá Bobovi klíč? Setkat se nemůžou. Pokud Alice pošle klíč poštou, hrozí, že si nějaký důvtipný pošťák domyslí, že daný klíč patří k této truhle a fotky jsou opět jeho.
Jak z toho ven? Jak zajistit, aby se žádný zlý pošťák nemohl dostat k fotkám nahé krásné paní Alice?

Řešení je spousta.

Některá jsou lehká a jednoduchá, některá složitější. Zkuste najít řešení, jak poslat poštou nahé fotky, které navíc vyhoví následujícím podmínkám:

 • Předpokládejte, že pošťáci jsou velmi důmyslní, pokud jde o to, získat nahé fotky krásné paní Alice. Pošťáci mohou zdržovat doručení, vytvářet kopie klíče apod.
 • Předpokládejte, že spolu Alice a Bob mohou dále komunikovat pouze emailem, který je odposlouchávaný zlými pošťáky. Takže se mohou domluvit na způsobu poslání, kdy balíček Alice odešle apod., ale nemohou si poslat žádnou tajnou informaci, kterou by pošťáci nezjistili a nemohli také použít.
 • Zkuste najít řešení, ve kterém se klíč od Alice nedostane do ruky Bobovi, tj. Alice si po celou dobu nechá klíč u sebe, nepošle ho do Austrálie.
 • Alice a Bob se nesmí setkat.
 • Řešením opravdu není, že Alice dá balíček sestře, která jej odveze do Austrálie. Předpokládejte, že nejen pošťáci jsou zvrhlí. Každý člověk kromě Boba a Alice je nedůvěryhodný a nemůže být použit jako prostředník nebo jiný spolupracovník.
 • A nebojte se, truhla je nezničitelná, pošťáci se do ní nikdy bez klíče nedostanou :-).

 •   Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Než se řešení zobrazí, máte ještě 30 vteřin na přemýšlení
  Můžete si také přečíst několik zajímavostí o hlavolamech.


  ŘEŠENÍ

  Jak vás tento hlavolam zaujal?

  Celkové hodnocení uživateli 4 / 5. Celkem hodnotilo 44

  Hodnocení obtížnosti

  Logika
  Fantazie
  CELKOVÁ OBTÍŽNOST
  3

  3 thoughts on “Jak poslat poštou nahé fotky

  1. Najlacnejšie a najjednoduchšie by bolo poslať zabalenú truhlicu a keď dorazí, poslať kľúč. Bob potom jednoducho napíše, že truhlica dorazila a Alice môže odoslať kľúč.

   1. Přesně tak jsem ta také vymyslel. Toto řešení, které zde předkládají je dost složité. Zejména, když je k dispozici e-mail.

  2. Výhrady:
   1. Neúplné zadání, nikde v něm není patrné, že se jedné o typ truhly s visacím zákem!
   2. Pošťáci jsou nejen důmyslní, ale mohou být i zlomyslní opatřit truhlu svým zámkem!

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *