Tři princezny

Pravda a lež

Byl jednou jeden král a ten měl tři dcery: Aničku, Báru a Cecilii. Anička byla velice vychovaná a vždy mluvila pravdu, naopak Bára nebyla poslušná a vždycky jenom lhala a Cecilie byla takový vtipálek, takže ji někdy mluvila pravdu a jindy zase lhala. Jednoho dne přijel princ ze sousedního království, aby se ucházel o ruku pravdomluvné Aničky. Král jej zavedl do komnaty, kde všechny tři princezny seděly vedle sebe. Přitom král povídá: „Pokud princi poznáš, která je Anička, dám ti jí za ženu, ale abys to poznal, smíš každé položit jen jednu otázku.“ Princ chvíli zapřemýšlel a pak položil všem princeznám stejnou otázku: „Jak se jmenuje princezna, která sedí uprostřed?” Princezna sedící vlevo odpověděla: „Anička”, princezna sedící uprostřed odvětila „Bára” a princezna sedící vpravo řekla „Cecilie”. Princ se na chvíli zamyslel a hned mu bylo jasné, která z princezen je jeho vyvolená Anička. Víte to také?

 

ŘEŠENÍ
Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Je psané bílou barvou. Odkryjete jej, když kurzorem uchopíte následující neviditelný text.
ZAČÁTEK
Anička seděla zcela vpravo.
Princezna vlevo nebyla Anička, protože ta nikdy nelže. A kdyby to byla Anička, nemohla by jako Aničku označit princeznu uprostřed. Princezna uprostřed označila sama sebe jako Báru, což by Anička nikdy neudělala, protože vždy mluví pravdu. A zbývá tedy poslední možnost – Anička musí být princezna vpravo.
KONEC

 

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately / 5. Celkem hodnotilo

Hlavolam zatím nikdo nehodnotil.

Sdílejte

Hodnocení obtížnosti

Logika
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
3.5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.