Logická úloha Vodní příkop

Vodní příkop

Logické úlohy
4
(38)

Před hrad obehnaný vodním příkopem přitáhlo nepřátelské vojsko. Hrad má tvar pravidelného čtverce a okolo je vodní příkop. Vodní příkop je všude stejně široký – právě deset metrů. Je plný krokodýlů, kteří sežerou nemilosrdně každého, kdo do vody spadne. Útočníci mají slušnou šanci dobýt hrad, pokud se dostanou těsně k hradbám.
U paty samotného hradu je úzký práh země, na který by bylo možné položit lávky. Bohužel, špioni, kteří před tažením hrad zkoumali špatně změřili šířku příkopu a tak vyrobené lávky, které si s sebou vezou jsou dlouhé jen devět a půl metru. Tesaře ani žádné nářadí s sebou nemají, jsou odkázáni jen na již zhotovené lávky.
Jak překonají útočníci příkop? Mohou se dostat až těsně k hradbám a vyšplhat po nich nahoru?

  Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Než se řešení zobrazí, máte ještě 30 vteřin na přemýšlení
Můžete si také přečíst několik zajímavostí o hlavolamech.


ŘEŠENÍ

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživateli 4 / 5. Celkem hodnotilo 38

Hodnocení obtížnosti

Logika
Fantazie
Matematické znalosti
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
3.2

2 thoughts on “Vodní příkop

  1. Úloha pěkná, ale reseni nefunguje.

    !!! Spojler reseni !!!

    Pro zadané vzdálenosti (9,5 m a 10 m) si položením jednoho žebříku přes roh nepomohou (od zebriku k rohu to bude ~9,6 m). Museji pridat dalsi zebrik, mezi ten pres roh a vnejsi břeh, pak už to bude stačit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *