Žebřík

Žebřík

Logické úlohy
3.5
(50)

V přístavišti kotví loď. Na boku má žebřík, který začíná přesně na palubě, jeho spodní příčka se těsně dotýká vody. Vzdálenost mezi příčkami je 20 centimetrů, délka žebříku je 220 centimetrů. Příliv zvedá hladinu vody o 10 centimetrů za hodinu. Za jak dlouho se bude voda dotýkat třetí příčky odshora?

  Nezapomeňte, že prozrazený hlavolam přestane býti hlavolamem. Nevíte-li si hned rady, zkuste hlavolam odložit na později. Pokud přesto chcete přijít o zážitek z vyřešeného hlavolamu, řešení naleznete níže. Než se řešení zobrazí, máte ještě 30 vteřin na přemýšlení
Můžete si také přečíst několik zajímavostí o hlavolamech.


ŘEŠENÍ

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživateli 3.5 / 5. Celkem hodnotilo 50

Hodnocení obtížnosti

Laterální myšlení
Logika
Matematické znalosti
CELKOVÁ OBTÍŽNOST
2

2 thoughts on “Žebřík

  1. Správná odpověď mě napadla ihned, ale říkal jsem si, že žebřík je železný a nevisí z lodi, ale je o loď opřený. Nicméně výsledek 16 hodin je též nesmyslný, protože příliv a odliv se střídá po 6 hodinách. Chápu, že přesněji definovat ukotvení žebříku by bylo pak o ničem, ale tenhle druh hádanek je trochu zavádějící.

    1. Ano, je zavádějící. U takovýchto hlavolamů (a není jich málo) je právě to důkladné přečtení to nejdůležitější. Tedy to, že zadání je zavádějící je podstata těchto zadání a máte pravdu, že přesněji definované by pak bylo “o ničem” :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *