Mistrovství světa ve skládání Rubikovy kostky

První mistrovství světa ve skládání Rubikovy kostky

Historie hlavolamů NOVINKY Rubikova kostka

První mistrovství světa ve skládání Rubikovy kostky se konalo dne 5. června 1982 v Budapešti. Akce se účastnilo 19 speedcuberů -- vítězů národních šampionátů. ČSSR  reprezentoval Jiří Fridrich (dnes Jessica Fridrich), který skončil na desátém místě s časem 29.11 s.

Průběh soutěže

Logo prvního mistrovství světa ve skládání Rubikovy kostkyZávod řídila komise které předsedal s Ernő Rubik. Přímo na průběh dohlížel rozhodčí  Peter Sanderson z Velké Británie.  Soutěžící přicházely na podium postupně a moderátor akce jim nabídl na výběr jednu ze soutěžních kostek, které byly uloženy v kufříku a byly zamíchány podle stejného algoritmu, který vygeneroval počítač. Pak se soutěžícím provedl moderátor krátký rozhovor a následovalo samotné soutěžní skládání.  Pro zajištění co nejpřesnějšího měření byly kostky umístěny na  podložku s citlivými fotodiodami ve spodní části. Závodníci měli možnost prohlížet kostku 15 sekund před zahájením řešení. Pak ji položili zpět na desku, moderátor akce ji přikryl rukou a na pokyn rozhodčího ruku zvedl. Od toho okamžiku měl závodník možnost kostku vzít do ruky a začít skládat. Soutěžící měli tři pokusy skládání, započítával se nejlepší čas.

Umístění soutěžících na prvním mistrovství světa ve skládání Rubikovy kostky:
  1. Minh Thai (USA) 22,95 s
  2. Razoux Schultz (Nizozemí) 24.32 s
  3. Zoltán LABA (Maďarsko) 24,49 s
Problémy s objektivitou:

Oficiálním držitelem rekordu se tedy stal Minh Thai časem 22,95 sekundy. Je dost možné, že nejlepší čas by byl ještě lepší a dosáhl by jej někdo jiný, kdyby neplatila velmi přísná pravidla. Aby mohla být kostka rozházena pomocí počítače, museli pořadatelé použít vlastní předem připravené kostky. Ty byly pochopitelně nastaveny úplně jinak, než kostky osobní speedcuberů. Byly úplně jinak seřízené a namazané a  otáčet kostkou bylo třeba spíše zápěstím než prsty.  Některým soutěžícím se navíc kvůli tomu kostka při skládání rozpadla.  K tomuto účelu byl připraven čtvrtý kufřík s náhradními kostkami a soutěžící měl možnost buď kostku během pokusu opravit a pokračovat, nebo požádat o nové skládání s náhradní kostkou. Díky jiným “mechanickým” vlastnostem, byly metody, které vyžadují hodně pohybů (ale které šetří čas mezi algoritmy) tedy znevýhodněny. Na to doplatilo hned několik soutěžících.
Dalším problémem byl fakt, že se v té době používaly dva druhy barevného uspořádání kostek, ale v rámci světového šampionátu se použily pouze kostky s jedním uspořádáním. Na soutěži byl použit princip BOY, (tedy bílá proti žluté, modrá proti zelené a oranžová proti červené). Soutěžící zvyklí na uspořádání barev  japonské  (bílá proti modré, žlutá proti zelené a červená proti oranžové) tak byli značně v nevýhodě.
 

Česká stopa a překonání rekordu:

ČSSR tehdy reprezentoval Jiří Fridrich (dnes Jessica Fridrich), který se nominoval na domácím šampionátu 11. května téhož roku časem 23:55. Časem z druhého kola 29,11 obsadil konečné desáté místo.
Vítězný čas z prvního mistrovství byl sice brzy překonán -- nejprve ještě téhož roku na mistrovství západního Německa Ronaldem Brikmanem časem 19 s a o rok později na mistrovství Československa v roce 1983, časem 17,04 sec, Robertem Perglem.  Protože se však oficiálně nejednalo o mistrovství světa, nebyl nový čas veden jako světový rekord. Oficiální rekord tedy vydržel až do roku 2003, kdy jej překonal Američan Dan Knights časem 16,71s.

Celý záznam prvního světového šampionátu si můžete pustit zde:
World Championship Rubik's Cube 1982

Jak vás tento hlavolam zaujal?

Celkové hodnocení uživately / 5. Celkem hodnotilo

Hlavolam zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.